

Obszar gminy, do której należą Słubice położony jest w zachodniej części województwa lubuskiego.
Miasto zajmuje 1.920 ha (wg granic administracyjnych), gmina 18.542 ha.
W Słubicach mieszka 16.909 osób (w gminie - 19.328 osoby), czasowo przebywa kilka tysięcy więcej. W skład gminy Słubice wchodzi 11 sołectw: Drzecin, Golice, Kunice, Kunowice, Lisów, Nowe Biskupice, Nowy Lubisz, Pławidło, Rybocice, Stare Biskupice, Świecko.
Z uwagi na korzystne położenie, miasto jest ważnym przygranicznym ośrodkiem handlowo - usługowym. Fakt ten nadaje charakter i kształtuje kierunki rozwoju miasta i gminy. Region ten ze względu na korzyści wynikające z przygranicznego położenia jest atrakcyjnym terenem turystycznym.
Jego głównymi atutami są: krajobraz urozmaicony wzgórzami i jeziorami, którego charakterystyczną cechą są duże kompleksy leśne, osobliwości przyrody na obszarze chronionego krajobrazu, obejmującego krawędź doliny Odry.
Okolice Słubic mają również wybitne walory rekreacyjne. Znajdują się tu ośrodki letniskowe, trasy rowerowe. Wspaniałe warunki znajdą tutaj amatorzy żeglarstwa, windsurfingu i kajakarstwa.
- Środowisko Geograficzne,
ukształtowanie powierzchni, krainy geograficzne
Położenia Słubic określają współrzędne geograficzne:52 20` szerokości północnej i 14 32` długości geograficznej wschodniej. Gmina Słubice położona jest między Pradoliną Warszawsko - Berlińską a Pradoliną Toruńsko - Eberswaldzką, na Pojezierzu Lubuskim w niecce Pliszki i dolinie Odry Środkowej. Jest to teren zróżnicowany. Okoliczne wsie: Lisów, Golice, Biskupice leżą na terenie pagórkowatym, Drzecin, Stare Biskupice, Kunowice, Rybocice, Świecko położone są na terenie płaskim, gdzie przeważają bory sosnowe Puszczy Rzepińskiej. Dolina Odry zajmuje zachodnią część gminy, w której położone są Słubice.
Na południe od Słubic dolina ma szerokość 1,5 km, natomiast na północy od miasta rozszerza się do 6 km. Jest to teren płaski o wysokości ok. 17,5 do 23 m n.p.m., poprzecinany kanałami melioracyjnymi. - Bogactwa Mineralne
Na terenie samych Słubic jak i w najbliższej okolicy nie występują znaczące złoża surowców mineralnych. Niewielkie i nie rozpoznane (ze względu na zbyt małą liczbę odwiertów) pokłady węgla brunatnego, zalegające w okolicy Słubic w różnej grubości, dla celów wydobywczych są ekonomiczne nieopłacalne.
Do tej pory wydobywane są w pobliżu miasta złoża piasku i żwiru dla celów budowlanych i drogowych.
- Sieć wodna
Rzeka Odra, nad którą leżą Słubice, ma 854,3 km długości, jej źródła znajdują się w Górach Oderskich w Sudetach Wschodnich (Czechy - na wysokości 634 m n.p.m.). Na wysokości Słubic Odra jest rzeką żeglowną. Woda ma III klasę czystości. Przez południowa część gminy przepływa rzeka Ilanka - 54,5 km, która wpada do Odry koło Rybocic. W dolinie Odry, na północ od Słubic, znajduje się wiele kanałów melioracyjnych, z których największym jest Kanał czerwony zwany Raczą Strugą. Długość kanału wynosi 25,2 km. Wpada on pod Kostrzyniem do Warty. We wschodniej części gminy znajdują się jeziora: Błędno (4,2), Kunowice (4 ha), Gnilec (2,7 ha), Biskupice (10 ha), koło Biskupic (2 ha), w okolicy Golic (1,2 ha) i (1,7 ha). Jasne (Sułek) (5 ha), bez nazwy przy torze (3,1 ha).
Razem jest 34,2 ha powierzchni jezior w większości obfitujących w ryby.
W ostatnich latach władze samorządowe kładą szczególny nacisk na dbałość o środowisko naturalne. W związku z tym podjęto szereg działań zmniejszających zagrożenie środowiska naturalnego. Przy ujściu Ilanki corocznie gniazdują sieweczki rzeczne, a w rejonie Rybicic wielokrotnie obserwowane Żłółwie błotne. W rejonie ujścia Pliszki regularnie gniazdują tracze nurogęsi. Jest to jedno z najdalej wysuniętych na południe stanowisk tego gatunku w Polsce. Skraj doliny Odry jest miejscem gniazdowania licznych gatunków drapieżnych, m.in. myszołowa, jastrzębia, kani czarnej i rudej. Dolina Odry jest także szlakiem dla ptaków przelotnych, szczególnie siewek. W okresie wędrówki wiosennej, zatrzymują się tutaj stada brodźców, batalionów, biegusów. Fauna regionu niewiele różni się od fauny krain sąsiednich. Do największych bytujących ssaków zaliczamy tu jelenie, sarny i dziki, często spotkać można lisa, rzadziej borsuka i kunę leśną, sporadycznie pojawia się łoś i bardzo rzadko wilk. Nielicznie występują przedstawiciele gatunków chronionych, takich jak: ryjówka, kuna domowa, łasica i gronostaj. Zmniejszyła się liczba zwierząt żyjących na polach, m.in. zajęcy. Nowymi przedstawicielami świata zwierzęcego sa piżmaki i norka amerykańska. Na teren gminy wróciły bobry! Gady i płazy reprezentuje niewiele gatunków, wspomniany żółw błotny, żmija zygzakowata, gniewosz plamiasty, częściej można spotkać zaskrońca. W okolicznych jeziorach można złowić okonia, karpia, płoć, węgorza, szczupaka czy leszcza.
Wielką rzadkością (w okolicach Uradu i Rybicic) jest pająk śródziemnomorski - tygorzec paskowy
- Klimat
Słubice położone są w rejonie klimatycznym zachodniodolnośląskim.
Region ten znacznie różni się od pozostałej części województwa lubuskiego. Klimat w Słubicach i okolicy charakteryzuje się mniejszą liczbą dni z pogodą przymrozkową. Jest więcej dni z pogodą umiarkowanie ciepłą. Również w Slubicach występują najwyższe absolutne roczne amplitudy temperatury powietrza wynoszące 67,9 C. Nie bez powodu Słubice określone są mianem najcieplejszego z polskich miast. - Gleby
Gleby w dolinie Odry w okolicach Słubic są niezwykle zróżnicowane, od gleb typu bielicowego, utworzonych z piasków i glin zwałowych w części wschodniej, po występujące w części północnej i południowej, mady ilaste i gleby typu bagiennego. - Świat roślin i zwierząt
Pojezierze Lubuskie, do którego należy obszar gminy Słubice obfituje w lasy. Są to przeważnie monokulturowe bory sosnowe zajmujące tereny o glebach piaszczystych, nieprzydatnych rolnictwu. Spotyka się tu połacie lasów liściastych (buk, dąb, grab, wspaniałe okazy wiciokrzewu pomorskiego i wrzośca bagiennego).Największym skupieniem leśnym jest Puszcza Rzepińska. Do najciekawszych okazów tu występujących zaliczyć można perłówkę jednokwiatową, szczawik zajęczy, marzankę wonną, bardzo rzadko występujące storczyki. Szata roślinna Słubic i najbliższych okolic ukształtowana została pod wpływem klimatu oceanicznego. W związku z tym występują tu niektóre wspomniane już zachodnie gatunki roślin, takie jak buk zwyczajny, wiciokrzew pomorski czy wrzosiec bagnienny. Charakterystyczną cecha jest występowanie licznych stanowisk atlantyckich gatunków zielonych: gałuszki kulecznicy, przytuli hercyńskiej. Natrafić tu można też na nieliczne będące pod całkowitą ochroną stanowiska jarzębu brekini i cisa pospolitego. Roślinność stepowa reprezentowana jest m.in. przez pajęcznicę lilowatą, ostnicę włosowatą, ostnice Jana oraz mikołajka polnego. Głównie jednak w rejonie Cybinki, rzadziej w okolicach Górzycy i Słubic. Krawędź doliny Odry między Świeckiem a Słubicami, porastają rzadziej spotykane: wiązy szypułkowe, dęby szypułkowe, klon zwyczajny, lipa drobnolistna. Na terenie miasta znajduje się kilka pomników przy
rody - 4 dęby szypułkowe o obwodach od 3,5 do 4 m i wys. Od 15 do 22 m 9na ulicach M. Kopernika, Wodnej, pl. Wolności, na stadionie sportowym OSiR -u), 2 wierzby białe o obwodach 2,9 m do 3,42 m (na ul. Mickiewicza). Dolina Odry to raj dla ptactwa. Gniazdują tutaj ptaki wodne i błotne, szczególnie w latach, w których długo utrzymuje się wysoki poziom wody. Spotkać tu można wówczas szereg rzadkich, zagrożonych i ginących ptaków, takich jak: zausznik, rybitwa czarna, sieweczka rzeczna, krwawodziób, kszyk, czajka, śmieszka, krakwa, cyranka, płaskonos i wiele innych. Miejscem największej koncentracji lęgowej ptaków wodno - błotnych jest rozległe obniżenie terenu ok. 2 km od mostu w Słubicach. Inne miejsca, gdzie można jeszcze spotkać ptaki wodne, to rejon ujścia Ilanki i Pliszki (już w gminie Cybinka).
- Turystyka
Słubice, położone w regionie o wspaniałych walorach przyrodniczych, są atrakcyjnym miejscem dla turystów (od grudnia 1994 r. mają status miejscowości turystycznej). W mieście jest sporo obszarów uporządkowanej zieleni, które upiększają nadodrzański gród i zachęcają do jego odwiedzenia (parki, zieleńce, nadrzeczny bulwar przy Odrze). Słubice to też centrum, z którego można organizować wyprawy do ciekawych miejsc w okolicy, atrakcyjnych dla miłośników wędkarstwa, myślistwa, sportów rowerowych, wodnych i pieszych. Gminę Słubice otaczają rozległe kompleksy leśne, do których przyjeżdżają grzybiarze z całej Polski.
Okolice Słubic słyną jako niezwykle atrakcyjne tereny łowieckie. Na polowaniu przybywają myśliwi z kraju i z zagranicy. W pobliżu miasta znajduje się tez kilka jezior. Położone wśród lasów akweny to raj dla wędkarzy. Rzeki i jeziora zachęcają do uprawiania sportów wodnych. Wspaniałe warunki znajduja tu amatorzy żeglarstwa, windsurfingu i kajakarstwa. W okolicy Słubic znajduje się też kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć i o których informujemy.
- Świecko
Drogowe połączenie Polski z Niemcami. W 1995 r. otwarto nowoczesny terminal Towarowy Odpraw Celnych. W odległości 2 km od połączenia drogowego leży wieś Świecko. W latach 1940 - 1945 był tu hitlerowski obóz pracy wychowawczej, w którym przebywali więźniowie różnych narodowości. Przeciętnie 480 osób. Na terenie byłego obozu ku czci jego ofiar znajduje się pomnik. - Rybocice
3 km od Słubic położone sa Rybocice. Znajduje się tutaj kościół z XV w . pierwotnie gotycki, później przebudowany (1774r.) w stylu barokowym, cmentarz (przykościelny) XV w. i z poł. XIX w. - Drzecin
Znajdują się tutaj ruiny kościoła - mur. z XVI, XVIII i XX w. - Kunowice
Położone na skraju Puszczy Rzepińskiej, w jej okolicach 12 sierpnia 1759 r. stoczono jedną z największych bitew wojny siedmioletniej (1756- 1763), w której wojska rosyjsko - austryjackie zwyciężyły wojska pruskie po wodza Fryderyka Wielkiego. Podczas ostatniej wojny toczono tu zacięte boje, zginęło wielu żołnierzy i oficerów rosyjskiego korpusu pancernego. Aby upamiętnić te zmagania postawiono w 1945 r. pomnik - czołg z tablica pamiątkową .
W miejsce zrujnowanego kościoła z XV - XVI w. wybudowano nowy w 1985 r. - Golice
Pierwszą wzmiankę o wsi datuje się na rok 1317, była wtedy własnością biskupów lubuskich. We wsi znajduje się kościół późnogotycki pw. Podwyższenia Krzyża Św. z poł. XV w., którego szczyt wschodni ozdobiony jest ostrołukowymi blendami. Wejście do wieży zdobi ostrołukowy portal z dekoracją ceramiczną. Znajduje się tu cmentarz zabytkowy (przykościelny) z poł. XVIII w. oraz domy nr 16, 19 z przełomu XIX/XX w., nr 23 z 2 poł. XIX w. - Lisów
Był w XV w. posiadłością Jannitów z Łagowa. Znajduje się tutaj kościół fil. pw. Najśw. Serca Pana Jezusa z XV w., rozbudowany o transept z XIX w. Poważnie zniszczony w okresie wojny, odbudowany w 1962 r. dom nr. 22 o konstrukcji szkieletowej z XVIII w. częściowo obmurowany i podmurowany kamieniem, z podcieniem narożnym i wozownicą. Domy nr 22, 28, 34 i stodoła przy domu nr 34 są ujęte w rejestrze zabytków gminy Słubice. - Prawidło
Dworek nr 28, w którym mur zbudowano w I ćw. XX w. - Nowy Lubusz
Wieś położona na prawym brzegu Odry. Na przeciwległym brzegu po Niemieckiej stronie leży Lebus - wczesnośredniowieczny gród obronny, w X - XII w. centrum ziemi lubuskiej. W Nowym Lubuszu znajduje się cmentarz zabytkowy z poł. XIX w.
W okolicy znajdują się tez przebadane stanowiska archeologiczne, pozostałości po osadzie produkcyjnym z okresu rzymskiego. - Stare Biskupice
Znajduje się tutaj kościół fil. pw. Niepokalanego Poczęcia, mur. , poch. Z XIX w. i cmentarz (przykościelny) poł. XIX w.